Linaskipüük

Linask – suvine varapärl meie veekogudes

Linaskipüük – Kui jutt läheb suviste püüginaudingute peale, on linask ehk Tinca tinca üks neist kaladest, kes toob kalamehe südamesse soojust ja rahu. See rahulik, tugeva kehaehitusega ning pronksja varjundiga kala on unikaalne mitte ainult oma välimuse, vaid ka elustiili poolest. Linask on kui salapärane metsavend järve põhjas – teda ei näe sageli, aga kui ta lõpuks konksu otsa jääb, on tunne, nagu oleks tabanud midagi väga erilist.

Linask on meie sisemaa vetes laialt levinud ja eelistab pehme põhjaga, taimestikurikkaid järvi, tiike ja aeglase vooluga jõgesid. Teda leidub Eestis nii looduslikes veekogudes kui ka kalatiikides. Erinevalt paljudest teistest kaladest on linask pigem paikne, armastades oma tuttavat kodukohta ja liikudes harva kaugemale. See muudab tema püügikoha leidmise nii keeruliseks kui ka põnevaks väljakutseks.

Püügi eripära – aeglus ja täpsus

Linaskipüük on oma olemuselt meditatiivne tegevus. Ta ei ole saak, kelle peale tormatakse spinninguga või kellele pakutakse ahvatlevat lanti. Tema püük nõuab kannatlikkust, vaikust ja teadlikkust – tegemist on eheda istuva püügiga, kus tulemus sõltub ettevalmistusest ja tundlikust püügivarustusest.

Parim aeg linaskipüügiks on varasuvest kuni sügise alguseni. Eriti aktiivseks muutub ta soojadel õhtutel ja öösel, mil veetemperatuur ulatub üle 18 kraadi. Teda on võimalik püüda nii ujukõnge kui ka feederi ehk söödakorvi süsteemiga. Viimane on muutunud viimastel aastatel üha populaarsemaks, kuna võimaldab väga täpset sööda pakkumist ning suurendab saagilootust.

Söödaks sobivad mitmesugused maisipõhised segud, leib, ussikesed, maisiterad või isegi väiksemad pelletid. Linask on delikaatne sööja – ta “imeb” sööta rohkem kui haarab – mistõttu tundliku tipuga feeder või hästi tasakaalustatud ujuk on eduka püügipäeva eelduseks.

Õiged varustusevalikud

Turul leidub rohkelt spetsiaalseid linaskipüügiks sobivaid tooteid, alates feederite komplektidest kuni spetsiaalsete söödamikside ja aroomidega maisipallideni. Et muuta püük tulemuslikuks, tasub kasutada võimalikult peene läbimõõduga tamiili, näiteks 0.18 mm, ja peenikese materjali läbimõõduga konksu suuruses 10–14. Linaski suu on väike ja võtt ettevaatlik – suur konks või liiga jäme rakendus võib kogu püügipäeva rikkuda.

Samuti soovitame kasutada kahva, kuna linask on paksu kehaga kala, kelle tõstmine ridvaga kaldale ei pruugi õnnestuda ilma ridva vigastusteta. Linaskil on tugev sabalöök ning ta suudab end mudas väga hästi “ankurdada”, mistõttu tuleb püügikoht valida targalt – võimalusel veekogu serv mis rohust vaba äärega. Vähemasti niipalju, et oleks ruumi linaskit väsitada. Linaski rohtu süstides ei tasu paanikasse minna. Linsakit ei ole vaja hakata rohust välja rebima. Hoia lihtsalt pinget peal ja oota millal linask liikuma hakkab, ning sobilikul hetkel saad kala hakata uuesti väsitama.

Miks just linask?

Linask pole lihtsalt “üks järvekala teiste seas”. Tema väärtus seisneb rahulikus loomuses, erakordses maitses ning kogemuses, mida ta pakub. Tema liha on pehme, valge ja vähese luulisusega, sobides suurepäraselt praadimiseks või suitsutamiseks. Paljud vanema põlvkonna kalamehed hindavad linaskit isegi kõrgemalt kui ahvenat või särge – eelkõige tema erilise maitse tõttu.

Ka looduses on linask oluline – ta aitab hoida ökosüsteemis tasakaalu, toitudes nii selgrootutest kui ka taimemassidest. Lisaks talub ta väga hästi hapnikuvaest keskkonda, mistõttu suudab elada seal, kus teised kalad hukkuksid.

Kalastuskeskus.ee soovitab

Meie veebipoes Kalastuskeskus.ee leiad laia valiku linaskipüügiks sobivaid tooteid:

Lisaks leiad meie blogist pidevalt uusi nõuandeid, videoid ja hooajalisi soovitusi, mis aitavad sul saavutada paremaid tulemusi ja nautida oma püügikogemust maksimaalselt.

Kokkuvõtteks

Linaskipüük ei ole kiirustav sport – see on oskus, mis ühendab loodustunnetuse, kannatlikkuse ja hea varustuse kasutamise. Ta sobib suurepäraselt suviseks püügiks vaiksel järveäärsel õhtul või varahommikusel tiigil, kus aeg justkui peatub. Kui soovid oma kalastushooajale lisada mõtlikku rahu ja samal ajal ka väärilist saaki, siis linask on just see kala, keda otsida.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga